زیره کفش TPU

پلی اورتان ترموپلاستیک TPU یک الاستومر ترموپلاستیک کامل مانند سایر پلیمرها از خانواده ترموپلاستیک است. تی پی یو (TPU) یک پلیمر الاستیک و قابل ذوب است که می تواند در فرایندهای اکستروژن مانند فرایند تزریق در دستگاه های تزریق کفش، قالبگیری بادی و فشاری مورد استفاده قرار گرفته و می تواند عملکرد عالی داشته باشد.

تی پی یو بر خلاف سایر الاستومرهای ترموپلاستیک خواص ویژه ای دارند که آن را جز مواد خاص و پرکاربرد قرار میدهد، این خاصیت ویژگی انعطاف پذیری آن است. همچنین TPU طی فرآیندهایی قابلیت رنگ پذیری دارد.
انعطاف تی پی یو به دلیل این است که TPU یک کوپلیمر بلوکی خطی با بخش های سخت و نرم است که بخش سخت آن می تواند آروماتیک بوده و یا آلیفاتیک باشد.
تی پی یو های آروماتیک بر پایه ایزوسیانات های MDI بوده و TPUهای آلیفاتیک بر پایه ایزوسیانات هایی مانند H12MDI هستند. زمانی که ایزوسیانات ها با دی ال هایی از زنجیرهای کوچک ترکیب شوند، بلوک های سخت تولید می کنند. معمولا پلی یورتان ترموپلاستیک، آروماتیک هستند، اما زمانی که حفظ رنگ و شفافیتشان در مقابل نور مستقیم خورشید اولویت ها باشد، می توانند آلیفاتیک نیز باشد.

ترکیبات TPU
TPU تی پی یو ها به منظور آماده شدن برای کاربردهای مختلف، زمانی که تمامیت ساختاری بالاتری مورد نیاز است مانند استفاده در قالبگیری مصولات نصب شونده برروی بدنه خودروها، با الیاف شیشه و یا الیاف معدنی ترکیب می شوند. این مواد مرکب تولید شده علاوه بر خواص TPU ها مانند مقاومت در برابر سایش، رنگ پذیری، مقاومت به ضربه بالا و خواص انعطافپذیری خوب در دمای پایین دارای خواص دیگری مانند مقاومت خوب در مقابل سوخت و نفت و خواص مناسب جریان در حالت مذاب می شوند.

پلی یورتان ترموپلاستیک
TPU به عنوان یک ماده برجسته در آلیاژهای پلیمری شناخته می شود. زمانی که به پلی وینیل کلراید (PVC) اضافه می شود، موجب بهبود خواص پایداری فشاری، مقاومت در برابر سایش و انعطافپذیری در دمای پایین PVC می گردد.
همچنین زمانی که به پلی کربنات و یا بوتادیان استایرن آکریونیتریل (ABS) افزوده می شود، رزین TPU با مدول خمشی اسمی ۱۸۰۰۰، ترکیباتی با مدول خمشی اسمی تا ۱۵۰۰۰۰ psi را تولید می کند. با توجه به همین ویژگی، می توان ترکیبات مهندسی خاصی با خواص رشد یافته با ترکیب ان با پلی کربنات یا ABS و یا سایر تولید و طراحی کرد.
کاربردهای TPU
خواص مورد اشاره در مقاله فوق موجب استفاده ازTPU ها در صدها کاربرد مختلف می شود:
پوشش شیشه ای دکراتیو، قطعات جانبی بدنه خودروها، چرخ های کوچک (فرغون، تخت بیمارستان و …)، قطعات تیونیگ و سرپلوس خودرو، تسمه های اتومبیل، فیلم و ورق، شیلینگ آتشنشانی، لوله های انعطاف پذیر، تجهیزات تولید مواد غذایی، کفش و زیره کفش ، شیلنگ های هیدرولیک، آب بندهای هیدرولیک، قایق های تیوبی، چرخ های اسکیت، ابزارهای مغناطیسی، لوله ها و ابزارآلات پزشکی، غلطک های کورد استفاده در معدن کاری، لوازم ورزشی، تجهیزات غواصی و شنا، پوشش TPU بر روی پارچه، پوشش محافظ کابل و سیم، محافظ گوشی تلفن همراه، محافظ صفحه کلید رایانه،

در پایان باردیگر یادآوری می کنیم که TPU ها به دلیل چقرمگی مناسب، دوام، فرایند شکل دهی آسان و عملکردهای چند منظوره به عنوان بهترین انتخاب برای استفاده در شکاف مواد مهندسی میان لاستیک ها و پلاستیک ها مطرح می شوند.

ترک نظر